Hledání

Kategorie

Odkazy

Nástroje

TOPlist uloz.to - sdilej snadno datahttp://uloz.to/?partner=346669

Archiv

JEDLOVÁ HORA

Cestovní deník

Zdroj: Oficiální stránky města, turistické stránky... Foto: Archiv města, Martin Orság...

 JEDLOVÁ HORA

Jedlová hora je se svojí nadmořskou výškou 774 m po Luži (793) a Pěnkavčím vrchu (792) třetí nejvyšší horou Lužických hor. Přes vrchol vede důležité evropské rozvodí – zatímco voda ze severního svahu odtéká do Baltického moře, vody z jižního úbočí končí v moři severním. 23 metrů vysoká rozhledna na vrcholu hory poskytuje nádherný kruhový výhled. Pokud zdoláte jejích 123 schodů, budete za dobrého počasí odměněni  pohledem na panorama Krkonoš se Sněžkou , uvidíte Ještěd, Trosky, Ralsko. Na jihu výrazný profil hradu Bezděz, a dále k západu Hazmburk, Milešovka a stolová hora Děčínského Sněžníku.

 V ZIMĚ


Jedlová - Z Varnsdorfu se vydáme po zeleně značené turistické cestě přes Jiřetín na druhý nejvýznamnější vrchol Lužických hor, na Jedlovou (773 m). Naše zraky přitom už z dáli přitahuje štíhlá silueta jedlovské rozhledny. Nenechejme se zmást jejím novotou zářícím vzhledem; rozhledně je už více než sto let. Pátrání po počátcích věže nás přivádí až do roku 1888, kdy se v jiřetínské sekci Horského spolku pro nejsevernější Čechy zrodila myšlenka na postavení rozhledny na Jedlové. Získat souhlas majitele kamenického panství, knížete Kinského, nebylo těžké, protože ten měl ještě v čerstvé paměti dobrou zkušenost se stavbou na Studenci. Spolek zřídil stavební komité, které ze dvou předložených návrhů, na železnou a na kamennou věž, vybralo ten druhý, jehož autorem byl varnsdorfský stavitel Stoy. Podle jeho dispozic se v září roku 1890 začalo s výstavbou. Ještě do zimy se zedníkům podařilo dokončit kamennou kruhovou podstavu, která je zajímavá svými obloukovými reliéfy připomínajícími typický prvek lužickohorské lidové architektury. Během následujícího jara na podstavě vyrostla čtyřstupňová válcová věž s vyhlídkovou plošinou ve výši 23 m. Nad ochozem ozdobeným cimbuřím se ještě zvedala několik metrů vysoká věžička, která zakrývala vyústění schodiště a která zároveň dotvářela velmi pěkný vzhled věže. Celkem si výstavba vyžádala náklad 5.200 zlatých a rok práce. Významným dnem pro obyvatele Jiřetína, ale i pro celý kraj, se stala neděle 14. září 1891, kdy byla rozhledna na Jedlové bez velké slávy odevzdána veřejnosti. A protože rozhledna bez možnosti občerstvení by byla jen polovičním lákadlem, postaral se kníže Kinský současně o otevření hospody vedle věže. Nové objekty se okamžitě staly střediskem zájmu turistů z Čech i Saska.

POHLED Z TOLDŠTEJNU 


Také zásluhou mnoha reklam, které se brzy objevily v tehdejším turistickém tisku. O Jedlové se psalo jako o "Rigi Lužických hor". Zvláštností jedlovské rozhledny bývalo také to, že v její vrcholové nástavbě ve tvaru plamene svíčky hořívala lucerna, jejíž světlo v noci sloužívalo jako maják pro celé okolí. Po letech vysokého zájmu přišlo bohužel období nezájmu. Od roku 1945 věž postupně chátrala, až se po zřícení schodiště koncem 60. let stala nepřístupnou. Veškeré snahy o její rekonstrukci se jevily marné. Když už se zdálo, že rozhledna podlehne nelítostnému osudu, tak jako předtím mnoho jiných, stal se malý zázrak. Aktivním úsilím jiřetínských obyvatel, chvályhodnou iniciativou soukromé firmy (fa. Krejčí a syn z Rumburka), ale také díky sbírce mezi mnoha bezejmennými turisty, se podařilo věž kompletně opravit, takže od léta 1993 je již v provozu. Návštěvu nově rekonstruované rozhledny na Jedlové si určitě nenechejte ujít. Za pěkného počasí nabízí její vyhlídková plošina neopakovatelný výhled na Lužické hory a na oblast Šluknovského výběžku.

jedlová hora 

turistická známka

mates31 | 06.1.2008, 15:28 | trvalý odkaz

Komentáře:

Autor:
E-mail: WWW:
Obsah příspěvku:

[ANTISPAM] 2+2=  

Běží na blogovacím systému Xicht.cz