Hledání

Kategorie

Odkazy

Nástroje

TOPlist uloz.to - sdilej snadno datahttp://uloz.to/?partner=346669

Archiv

ROZHLEDNA ŠTĚPÁNKA

Cestovní deník

Zdroj: Oficiální stránky města, turistické stránky... Foto: Archiv města, Martin Orság...

štěpánka 

Jihovýchodně od Příchovic, 959m.n m. (vrch Hvězda) můžete navštívit rozhlednu v novogotickém slohu podle návrhu arcivévody Štepána. Stavba 24 m vysoké rozhledny byla zahájena současně se stavbou silnice z Liberce do Trutnova v roce 1847, avšak její dokončení bylo až v roce 1892. Věž nabízí rozhled do všech světových stran, od Kozákova, přes Ještěd, Jizerské hory až po Krkonoše. Rozhledna Štěpánka stojí na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor. Osmiboká kamenná novogotická rozhledna se nachází na vrchu Hvězda u obce Příchovice. Byla postavená na základech původní stavby knížete Rohana z roku 1847.


Otevřeno od dubna do prosince takto: duben, listopad a prosinec - každý den 10:30-17:00; květen, červen, září a říjen denně kromě pondělí 10:30-17:30; červenec a srpen denně 10:30-18:00 hodin.
Vstupné činí 10,-Kč.

vstupenky

GPS: 50°43´45.46"N 15°21´41.32"E
Nejstarší novogotická kamenná rozhledna Jizerských hor na vrchu Hvězda nad Příchovicemi ve výšce 959 m.n.m. Je pojmenována po arcivévodovi Stephanovi (Štěpána), který se stal v roce 1847 patronem stavby císařské Krkonošské silnice.
Výstavba se však zastavila odchodem knížete do Uher a to na celých 40 let. Torzo rozhledny udržoval Horský spolek a turisti, kteří sem chodil pozorovat slunce. Toto uskupení nakonec od knížete věž převzalo a o 4 roky později rozhlednu dostavělo a nakonec i otevřelo pro veřejnost roku 1892.
Výhled z ní je opravdu překrásný kromě západních Krkonoš jsou vidět Jizerské hory, Desná a Kamenice.
Ke Štěpánce se váže pověst, podle níž kníže Rohan na varování cikánky zastavil stavbu, protože po dokončení stavby měl brzy zemřít. Roku 1892 byla stavba dokončena a kníže skutečně zemřel brzy poté.....
Štěpánka má jedinečný primát – její vyobrazení na pohlednicích bylo vydáno v rekordním množství. Snad nejznámější je tradiční novoroční výšlap na kopec Hvězdu, který je každým rokem čím dál více navštěvován.
· otevřeno je denně 10.30 – 18.00, za nepříznivého počasí zavřeno
· prodej suvenýrů, občerstvení


Z rokytnického náměstí se vydáme směrem k hotelu Sporthotel Bohemia, kde uhneme doleva a po vrstevnici se proplétáme až na další křižovatku. Zde se dáme rovně a scházíme z kopce okolo Domova důchodců do Pasek nad Jizerou, kde se dáme přes most a  napojíme se na zelenou značku, po níž dojdeme na chatu Perlíček, lidově zvaný Prdek. Dále pokračujeme po žlutém značení na rozhlednu Štěpánka (959 m n. m.). Po zelené se vracíme do údolí na Mýto a pokračujeme po modré Planýrkou zpět do Pasek a stejnou cestou se vrátíme do Rokytnice nad Jizerou.

turistická známka

mates31 | 06.1.2008, 13:35 | trvalý odkaz

Komentáře:

Autor:
E-mail: WWW:
Obsah příspěvku:

[ANTISPAM] 2+2=  

Běží na blogovacím systému Xicht.cz