Hledání

Kategorie

Odkazy

Nástroje

TOPlist uloz.to - sdilej snadno datahttp://uloz.to/?partner=346669

Archiv

Nejistota zaměstnanců Delphi stále trvá

Delphi Packard Electric, Česká Lípa

opis z českolipského deníku

ČESKOLIPSKÝ DENÍK

Nejistota zaměstnanců Delphi stále trvá

 

Problémy firmy začaly už v roce 2005, kdy zkrachovala jejich mateřská společnost ve Spojených státech.

 RADMILA POKORNÁČeská Lípa/  Delphi Packard přiznal hromadné propuštění pěti stovek zaměstnanců v únorou, ale se snižováním počtu začala firma již před půl rokem. Jeden z největších zaměstnavatelů na Českolipsku měl ještě před rokem tři a půl tisíce pracovníků. Řada z nich odešla sama, část dostala výpověď a některým ji firma vzápětí stáhla.

Současní i bývalí zaměstnanci jsou stále v nejistotě. Snažíme se proto zmapovat vývoj situace ve společnosti. Zeptali jsme se tedy tiskové mluvčí Delphi Packard, kolik zaměstnanců po půl roce organizačních změn zůstalo. „Delphi neposkytuje veřejné informace týkající se zaměstnanosti na úrovni jednotlivých závodů,“ odpovídá Agnieszka Przymusinska, tisková mluvčí Delphi Packard Electric. Podle neoficiálních zdrojů firmu opustila od srpna 2008 tisícovka zaměstnanců.

Za propouštěním není jen současná recese, mateřská firma Delphi Automotive Systems ve Spojených státech má obrovské problémy již od roku 2005. Tehdy byla považována za jednu z největších společností ve svém odvětví, ale v říjnu 2005 vyhlásila úpadek. Byl to jeden z rekordních bankrotů v historii USA.              

„Společnost Delphi činí všechny potřebné kroky, aby umožnila americkým závodům vystoupení ze zákona pro ochranu před věřiteli. A to jak nejdříve to bude možné, vzhledem k situaci na kapitálových trzích a v automobilovém průmyslu,“ sděluje mluvčí a podotýká, že pobočky Delphi mimo Spojené státy  nespadají do výše zmíněného zákona na ochranu před věřiteli a pokračují tak dále ve svých běžných podnikatelských aktivitách.

Jinými slovy mluvčí společnosti říká, že závazky mateřské firmy neovlivňují chod evropských dceřiných společností. Nikdo nepřizná, že na problémy firmy v USA mohou doplácet i ostatní pobočky.

Jinými slovy mluvčí společnosti říká, že závazky mateřské firmy neovlivňují chod evropských dceřiných společností. Nikdo nepřizná, že na problémy firmy v USA mohou doplácet i ostatní pobočky.

Na základě spekulací by se však měla výroba z větší části údajně přesunout z České republiky na Ukrajinu a do Rumunska, tedy do států, kde jsou nižší výrobní náklady. Tímto přesunem by měly údajně evropské dceřiné pobočky pomoci své americké matce. V České Lípě dojíždí výroba projektu Audi C4, přičemž se firmě podařilo získat  jejího nástupce Audi C7. Právě u tohoto nového projektu se plánuje údajný přesun do Rumunska.

„Nezveřejňujeme detaily týkající se našich zákaznických projektů. Ale i nadále pokračujeme v přípravě našich zdrojů k zajištění pozice závodu Česká Lípa tak, aby mohl být konkurenceschopný pro současné i budoucí projekty,“ upřesňuje záměry Delphi Packard Agnieszka Przymusinska.

Jednou z dobrých zpráv pro českolipský Delphi je mírné oživení německého trhu s automobily. Díky němu v mladoboleslavké Škodovce od března najeli opět na pětidenní výrobu, neboť se zvýšil zájem o fabie.Pro Delphi Packard představují klíčové zákazníky Škoda Auto a.s. Mladá Boleslav a německé automobilky Audi a BMW. Podle ekonomů je Audi jednou z mála automobilek, která za loňský rok zaznamenala nárůst prodeje, a to o 4,1 %. Přesto se ani jedna z úspěšnějších značek koncernu VW nevyhnula v únoru odstávkám ve výrobě.Ze zákazníků českolipského Delphi je na tom nejhůře BMW, kterému se vloni propadl prodej o 4,3 % a v únoru a březnu krátí pracovní dobu pro 26 tisíc zamětnanců v Německu.

 

mates31 | 17.4.2009, 22:46 | trvalý odkaz

Komentáře:

Autor:
E-mail: WWW:
Obsah příspěvku:

[ANTISPAM] 2+2=  

Běží na blogovacím systému Xicht.cz